سفر افشین اعلا با خاطرات مه گرفته به بوشهر چاپ

 

افشین اعلا شاعر صاحب‌نام عرصه ادبیات کودک و نوجوان در بوشهر کتاب «خاطرات مه گرفته» خود را به تیغ نقد کودکان و نوجوانان سپرد.   


به گزارش «آرت نا»، این نشست از سلسله برنامه‌هایی است که مرکز آفرینش‌های ادبی، هنری کانون با عنوان دو پنجره تدارک دیده است و بر اساس آن آثار نویسندگان و شاعران این عرصه با حضور صاحب اثر در شهرهای مختلف کشور توسط اعضای کانون نقد و بررسی می‌شود.

افشین اعلا در بوشهر با اشاره به توانمندی شاعران این استان در عرصه شعر و ادبیات، حضور در کنار بچه‌های با استعداد بوشهری را برای خود یک خاطره بسیار شیرین دانست و گفت: برپایی چنین برنامه‌ای یک حرکت بسیار خوب از جانب کانون است که باعث تشویق بچه‌ها به مطالعه شعر و ادبیات و همچنین تبادل تجربه و بهره‌مندی از توانایی مربیان خواهد شد.
شاعر نام آشنا که آثاری مانند «یك عالم پروانه»، «یك سبد بوى بهار»، «بلدم شعر بگویم»، «نسیم دختر باد»، «گل صد برگ و تانك» و «دست‌هاى مادرم» را در کارنامه ادبی خود ثبت کرده است.
وی در حاشیه این نشست در گفت‌و‌گویی با روابط عمومی کانون استان بوشهر با اشاره به این نکته که شعر کودک و نوجوان با قالب چهار پاره پیوند خورده است و برخی به دلیل این تکرار از این موضوع انتقاد می‌کنند گفت: قالب چهار پاره دارای ظرفیت‌های فراوانی است و اکثر شاعران نیز در این قالب شعر می‌گویند. قالب اصلی شعر من نیز چهار پاره است اما اعتقاد دارم در کنار چهار پاره باید تجربه‌های دیگری را نیز با بچه‌ها ـ‌البته در محدوده‌ی قواعد شعر کلاسیک‌ـ در میان گذاشت.
اعلا در ادامه‌ی این گفت‌و‌گو ایجاد نظم و هارمونی در ذهن بچه‌ها از طریق شعر را یکی از وظایف شاعران کودک دانست و افزود: شعر کودک را کلیدی می‌دانیم در دست بچه‌ها که در بزرگسالی با آن کلید به سراغ گنجینه‌ی اصلی که همان ادبیات کهن و معاصر پارسی است بروند، بنابراین برای ورود به آن فضا بچه‌ها می‌بایست با معیارها و قواعد کار آشنایی داشته باشند. وزن، موسیقی و هارمونی حرف اول را در ارتباط بچه‌ها با شعر می‌زند.
وی در عین حال استفاده از چهار پاره را به دلیل ویژگی‌هایی که از نظر فرم و قالب دارد برای شعر کودک مناسب‌تر دانست ولی اضافه کرد که در کنار آن باید به فکر آشنایی بچه‌ها با سایر قالب‌های گوناگون نیز بود.
این شاعر کودک و نوجوان همچنین با تمجید از محمود کیانوش شاعر سرشناس این عرصه توضیح داد که هوشمندی‌های وی در بسط این قالب و کوتاه و بلند کردن قافیه‌ها باعث شده است تا آثار او در قالبی مناسب و متناسب با هر سنی ارایه شود در عین حال علاوه بر چهار پاره شعر نیمایی نیز دارای ظرفیت های خوبی برای شعر کودکان است.
افشین اعلا ساده‌تر و روان‌تر بودن زبان شعر کودک را باعث ارتباط بهتر مخاطبان با شعر دانست و تاکید کرد که یک شعر علاوه بر کودکانه بودن به معنای واقعی باید شعر باشد. گاهی اوقات ما فراموش می‌کنیم که شعر کودک فقط قید کودکانه بودن ندارد بلکه در وهله اول باید شعر باشد.
وی در پایان به بیان خاطره‌ای از دیدار امسال خود و اصحاب ادبیات با مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: یکی از بهترین خاطرات دیدار با آقا مربوط به زمانی است که در محضر ایشان شعر «طعم صلوات» را قرائت می‌کردم. آقا بطور بسیار عمیقی با شعر من ارتباط برقرار کرده بودند، در بیت آخر که گفته شد: «از قند و شکر بهتــر خوشتر ز نبات است این - طعم عسل از من نیست طعم صلوات است این» با توجه به وزن و قافیه شعر قبل از من مصراع آخر بیت را بیان فرمودند. که این کار باعث قوت قلب و تشویق من به سرودن اشعار بهتر شد.
اعلا افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دلیل این‌که در زمینه ادبیات منتقد خوبی هستند و آشنایی عمیقی با مباحث ادبیات به‌ خصوص در حوزه شعر دارند، جزء بهترین مخاطبان شعرها هستند و شاعران همیشه با اشتیاق شعرهای خود را در محضر ایشان می‌خوانند.
شاعران به واقع مقام معظم رهبری را یک شاعر، یک منتقد، یک هم صحبت خیلی تیزبین و استاد ژرف‌نگر می‌بینند و همیشه با اشتیاق شعرهای خود را در محضر ایشان قرائت می‌کنند.
بر اساس این گزارش در برنامه دو پنجره کودکان و نوجوانان نوقلم نیز به خوانش اشعار خود پرداختند.
در همین زمینه غلامعلی قادریان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر نیز فعالیت مرکز آفرینش‌های ادبی کانون را سرآغاز یک حرکت بزرگ ادبی دانست و اظهار داشت: این مرکز پس از شناسایی کودکان و نوجوانان مستعد به‌صورت کلاسیک و منظم آنان را با الفبای صحیح شعر آشنا می‌کند.
به گفته وی در حال حاضر در تمامی مراکز استان که دارای مربی ادبی هستند تعداد قابل توجهی شاعر کودک و نوجوان داریم که این امر نویدبخش آینده‌ی درخشان ادبیات این مرز و بوم است.
همچنین روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد: برنامه دو پنجره روز 10 آبان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوشهر برگزار شد.

 

اضافه‌ كردن نظر

نظراتی که بصورت فینگلیش ثبت شوند منتشر نخواهد شد، لطفا از حرو ف فارسی استفاده کنید.

حاصل عبارت زیر را در کادر پایین نوشته و کلید ارسال را فشار دهید

کد امنيتي
دوباره خوانی تصویر امنیتی